giriş     kayıt
yunus dişkaya


"Ben Kimim?1978 yılında Adıyaman’ın (Semsûr) Kahta (Kolik) ilçesinde doğdum. Mezun olmasam da ortaöğretim ve liseyi İmam Hatip’te okudum. 1996’da, sırf binası İstanbul’da oturan abime yakın diye, İ.Ü İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım ve İstanbul’a geldim." demiştir Yeni özgür politika röportajında


Gerçekten büyük yetenek. Ev sanatçısı lakaplıdır. Birkaç röportaj dışında pek kimsenin bilgisi yok. Çünkü kendisi kimsenin karşısına çıkmak istemiyor. Tüm enstrümanları kendi ayrı ayrı çalıp birleştiriyor ve muhteşem eserler üretiyor. Sibera deng için arkadaşım aram dildar onu davet ettiğinde ' eşimin yanında bile şarkı söylemiyorum' nasıl klip çekeyim demiş ve ona gelen onlarca kafe/bar/sahne teklifini reddetmiştir. Onu dinledikten sonra yılda bir albüm çıkaran albüm zamanlaması planlayan sanatçılara bakışımın tamamen değişti. Şarkılarını soundcloud a atıyor ve yüzlerce şarkı var hepsini dinlemeye zaman bulamazsınız zaten o da şarkı ve müziklere isim bulamıyor. Bazı müziklerinin ismini 'terliğim için' , 'kedim için' falan koyuyor. Adıyamanlı olduğundan Adıyamanlı bazı arkadaşlar tanıyor o kadar. Çok büyük yetenek.

-


Fêrîkê Ûsiv - Yunus Dişkaya - işbirliğinin tadından da yenmiyor
Fêrîkê Ûsiv - Yunus Dişkaya - Sêda
Fêrîkê Ûsıv - Yunus Dişkaya - Ez Tuneme

-


Bir ara SoundClouddaki şarkılarının çoğunu sildiği için uzun süren bir depresyona girmiştim. Neyse ki şu aralar YouTube'dan her gün en az bir bildirim alıyorum şarkıları yüklediğine dair :) . Cigerxwin'in onlarca şiirini bestelenmiş, Ahmet Telli den Turgut Uyar'a kadar bir çok farklı sanatçının da Türkçe şiirlerini seslendirmiştir. Şarkılarından isim olarak en ilgimi çeken(bkz: köylüler buradan geçti)
Çok naif ve güzel şarkıları var.
Seviyoruzz

-


"şunu belirtmem gerekiyor. İlk kayıtlarımın tamamı o zamanlar 15 liraya aldığım bir Phillips marka masa üstü mikrofonla kaydedildi. Şu anda da sahip olduğum kayıt ekipmanının toplam ederi muhtemelen tek bir profesyonel mikrofon fiyatına karşılık gelmez.". Demiş :)

-


Umarım bir gün (bkz: rênas jîyan) şiirlerinden birini şöyle yarım saatlik bir şarkı yapar.

-


Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın.

©2019 Pismam malpera înteraktîf ya ferhengî ye bi kurdî û tirkî ye. bi nîyeta bîra kurdan li ser înternetê û mijarên li ser kurdan hatîye avakirin